Nahk ja ravimtaimed – rohelise tee imeline mõju nahale!

Kosmeetikavahendeid nagu ka ravimeid õppis inimkond kasutama juba ürgajal. Kui esmalt kasutati näo- ja kehamaalinguid nii rituaalsetel kui ka kaitse-eesmärkidel, siis aegade jooksul avastati, et nii mõnedki kasutusele võetud vahendid aitasid kas nahka pehmendada, tervendada või lasksid selle püsida lihtsalt kauem ilus ja noor. Ja kes siis ei tahaks ilusam välja näha! Käsikäes rahvameditsiini arenguga koguti teadmisi ka ilunippide tarvis. Aegade jooksul on kosmeetika areng teinud läbi erinevaid perioode, kus hinnati kord üht, kord teist iluideaali – puhastavast seebist lõhnavate õlide ja paksu puudrikorra all oleva pesematuseni välja ning uuesti vee ja seebi võluväe avastamise ning päikesekummardamiseni. Loodustoodete kasutamiselt mindi üle täiesti sünteetiliste vahendite tarbimisele arvates, et keemia on kõikvõimas ja suudab peatada vananemise igaveseks. Nüüd oleme jõudnud ringiga looduse juurde tagasi ja saanud niipalju targemaks, et tõde on kuskil seal vahepeal. Kaasaegsed kosmeetikatooted kasutavad ära taimede parimad omadused ning seovad need kasutamiseks mugavasse vormi kontrollitud ning ohutute abiainetega. Oma järgnevate postituste käigus tahaksin tutvustada tõhusaid ravimtaimi, mis on leidnud koha paljude kosmeetikatoodete koostises.

Üks vanemaid ning rikkalikuma taimearsenaliga on kahtlemata Hiina rahvameditsiin. Sealt on paljud taimed leidnud tee nii klassikalisse meditsiini kui ka kosmeetikatoodete koostisesse. On suudetud tõestada, et Camellia sinensis’e e hiina teepõõsa e teekameelia lehtede tõmmist on ergutava joogina kasutatud umbes 3800 aastat, kasutades seda kõigepealt abstsesside ja kasvajate, rindkere põletike ja põie vaevuste raviks. Väidetavalt aitab tee kaasa seedimisele, annab toitaineid, suurendab antioksüdantset aktiivsust ning aitab kaitsta vähi ja südamehaiguste eest, stimuleerib kasulike ensüümide tootmist, toimib abivahendina kontsentreerumisel ning leevendab putukahammustusi ja silmade sügelust.

Hiinakeelne hieroglüüf, millega teetaime on tähistatud ja millest pärineb tee nimetus enamuses keeltes, tähendab otsetõlkes „mõru ürt“. Erinevate fermenteerimis- ja tootmisprotsesside tulemusel saadakse hiina teepõõsast erinevaid teesorte, alates valgest, kollasest, punasest ja rohelisest teest musta teeni välja. Kõiki sorte ma siinkohal üles ei loetlekski, sest kosmeetikatööstust huvitab eelkõige just roheline tee.

Vananemisvastaste, rahustavate ja antioksüdantsete omadustega rohelise tee ekstraktiga kosmeetikatooted sobivad peaaegu kõigile nahatüüpidele, vaid väga harva võib esineda selle suhtes ülitundlikkust. Roheline tee rahustab ja kaitseb nahka, vähendab rasu ja minimeerib vananemise märke. Toimet kannavad polüfenoolide hulka kuuluvad katehhiinid ja flavonoidid, neist tuntuim on epigallokatehhiingallaat (EGCG), mille antioksüdantset ja põletikuvastast toimet on kõige enam uuritud. Tõestatud on EGCG efektiivsus akneravis ning UV‑kiirgusest tingitud kahjustuste vastu. Rohelise tee ekstrakt silub kortse ning aitab ära hoida naha enneaegset vananemist aidates säilitada naha niiskusesisaldust. Teadusuuringutes on tõestatud (Gianeti et al., 2013), et rohelise tee ekstrakti sisaldava (6%) toote kasutamine 30 päeva jooksul andis tulemuseks võrreldes platseeboga naha kareduse vähenemise ning naha mikroreljeefi märkimisväärse paranemise. Lisaks suurendas toode naha niiskusesisaldust ning elastsust. Rohelise tee efektiivsust võrreldakse E-vitamiini antioksüdantsete omadustega ning koos omavad need veel eriti tõhusat kaitset päikesepõletuste ning hüperpigmentatsiooni eest. Ebapuhta ning aknele kalduva naha hooldustoodetes hinnatakse rohelise tee põletikuvastaseid omadusi kõrgelt. Rohelises tees leiduvad alkaloidid (kofeiin, teobromiin ja teofülliin) ning tanniinid (parkained) aitavad ahendada pindmisi veresooni ning vähendavad turseid.

 

Proviisor Urve Paaver

Lõpetasin Tartu Ülikooli proviisorina ning jäin kohe pärast lõpetamist ülikooli tööle. Olen palju tegelenud ravimtaimedega ning ka mu magistritöö orgaanilises keemias oli just ühe tuntud ravimtaime, nõmmliivatee eeterliku õli koostisest. Doktoritöö kaitsesin küll farmatseutilisest tehnoloogiast ning töötan praegu farmatseutilise tehnoloogia kaasprofessorina, kuid huvi taimede vastu on jäänud. Hobina olengi uurinud just taimede kasutamist erinevates kosmeetikatoodetes, mis ühendab mu hobi ning igapäevatöö ravimite tehnoloogia vallas.

 

Rohelise tee ekstrakti sisaldavad nahahooldustooted:

https://salongipood.ee/tootekategooria/toimeaine/rohelise-tee-ekstrakt/

Puhastustooted

Dermalogica Breakout Clearing Foaming Wash – põletikuvastane puhastusvaht probleemsele nahale, 177 ml

 

phFormula Foam Cleanse – õrnatoimeline puhastusvaht, 150 ml

Toonikud

Dermalogica Antioxidant HydraMist – spreitoonik antioksüdantidega, 150 ml

Koorijad

Dermalogica Multivitamin Thermafoliant – vananemisvastane näokoorija, 75 ml

Hooldustooted

Annemarie Börlind Combination Skin Light Day Essence – kerge matistav päevaessents, 75 ml

 

ClinicCare X3M EGF Pure Essence Moisturizer – essents probleemsele nahale, 50 ml

It’s Skin Green Tea Watery Cream – rohelise tee näokreem, 50 ml

Acnecinamide Sensitive Intensive Skin Care Cream – hoolduskreem tundlikule aknekalduvustega nahale, 50 ml

Rohkem tooteid: https://salongipood.ee/tootekategooria/toimeaine/rohelise-tee-ekstrakt/

Salongipood.ee