Dermatoloog soovitab – kuidas vältida pigmendilaike ja kaitsta oma nahka. 

Kuigi hanged alles sulavad, käib päike juba kõrge kaarega ja soojendab põski. Kevade saabumisega tasuks meelde tuletada ka tema varjatud mõjud. Nimelt UV kiirguse, mis üha võimekamalt toob nähtavale ebameeldivaid pigmendilaike nahal.

Kui üksikut pigmendilaiku (solaarlentiigot) ilmselt suureks probleemiks ei pea ja näiteks tedretähnide intensiivistumine võib isegi meeldida, siis melasmi aktiveerumine vaevalt kedagi rõõmustab. Erinevalt eespool mainitud liigpigmentumusest nahas paikneb melasm sageli noortel naistel eriti häirivalt näo keskosas- otsmikul või “vuntsi” piirkonnas ning on seotud hormonaalsete muutuste ja UV kiirgusega.

Melasmi pole lihtne ravida ning selle taastekke vältimises peab olema järjepidev. Ravi võimalused on piiratud ning asjatundmatu tegevus, nt. intensiivne valgusravi võib olukorda veelgi halvendada. Siinjuures on oluline pigmendi paiknemise sügavus- mida sügavamal, seda keerulisem on saavutada häid ravitulemusi. Pindmised happekoorimised ja aktiivained jäävad sageli nõrgaks või on vaja teostada korduvaid protseduure. Seega tasub rakendada kõiki võimalusi, et melasmi teket vältida.

Kuidas vältida?

Päikesekaitse

Peamiseks kaitseks melasmi ja üleüldse pigmendilaikude tekkel on pidev ja hoolikas päikesekaitse. Kuigi näo alaosa õnnestub praegusel ajal ehk katta füüsiliselt maski kandes, siis vaevalt seda välitingimustes alati teha soovime. Heaks harjumuseks võiks olla SPF 30+ laia spektriga (ka UVA kaitsega) päikesekaitse kreemi kandmine näole iga päev. Ka pilves ja jaheda ilmaga! Eelistatavalt mineraalsete komponentidega. Ja miks mitte valida toode, mis päevakreemina piisavalt kõrget blokaatorit sisaldades kaitset pakub.

Niisutamine

Hästi niisutatud nahale ei teki pigmendimuutuseid nii kergesti. Olulisteks koostisosadeks niiskustasakaalu säilitamisel on glütseriin ja hüaluroonhape. Naha kuivusest tingitud ketendus ja naha punetus võib tõsisema barjääri nõrkuse kaudu veelgi hõlpsamalt päikese mõjul pigmenteeruda.

Antioksüdandid

Klaari ja noorusliku jume säilitamiseks tasub kasutada tooteid, mis sisaldavad antioksüdante nagu C-vitamiin. Veelgi efektiivsem on kombinatsioon koos E-vitamiiniga. Julgematele jääb võimalus kasutada aga A-vitamiini baasil võimsa raku-uuendaja retinooli abi. Kasuta tooteid õhtuse protseduuri käigus ning ole päikesekaitse osas eriti hoolas. Ja ära unusta vitamiinirikkaid vikerkaarevärvilisi puu- ja köögivilju!

Pindmised happed

Üldiselt võib jätkata kasutamist leebetest AHA hapetest koosnevate toodetega (nagu glükool-, laktaat- ja puuviljahapped), mis toimivad rakkude taastootmise kiirendajana. On leitud, et AHA happed hoiavad regulaarselt kasutamisel kontrolli all erinevaid kroonilisi nahahaiguseid, sh pigmendimuutuseid. Ka siin ei tohiks päikesekaitse kasutamise osas mingit järeleandmist teha, kuna AHA happed võivad nahka päikese suhtes tundlikumaks muuta.

Kevadised tootesoovitused

Öiseks aktiivhooldustooteks sobib suurepäraselt Teoxane glükoolhappega nahka uuendav näokreem, mis sisaldab lisaks ka nahka süvaniisutavat hüaluroonhapet. Glükoolhape AHA happena parandab hüaluroonhappe ja teiste aktiivainete imendumist ning tungimist sügavamale naha kihtidesse.

Samast sarjast sobib ideaalselt kasutada hommikuse ilurutiinina naha niisutamiseks ja pigmentatsiooniprobleemi vältimiseks Teoxane Advanced Perfecting Shield SPF30 toonivat ja nahka kaitsvat päevakreemi. Toode sisaldab nahka toitvaid, kaitsvaid ning niisutavaid koostisosasid. Samuti on taskukohane ja koostise osas meeldiv päikesekaitsekreem näole ClinicCare Sun Block Silky Cream SPF 30, mis on vaieldamatult meie klientide lemmik.

 

 

 

C–vitamiiniga naha turgutamiseks võiks korra nädalas kasutada pHformula VITA C näomaski. Samuti võib võtta plaani ja kasutada 1–2 korda nädalas Ekseption Retin-Oil Booster nahka uuendava ja vananemisvastast seerumit, mis sisaldab nii retinooli kui ka E–vitamiini.

 

 

Dr Kadi Ristal

Esteetilise meditsiini arst/dermatoloog

BS Medical Aesthetics ilukliinik

www.bsmedical.ee

 

Toodete kiirlingid:

Advanced Perfecting Shield SPF30 – tooniv ja kaitsev päevakreem, 50 ml

 

ClinicCare Sun Block Silky Cream SPF 30 – päikesekaitsekreem näole, 50 ml

 

pHformula Vita C Mask – näonahka ergutav mask, 50 ml

 

Ekseption Retin-Oil Booster – nahka uuendav vananemisvastane seerum, 30 ml